Trwa nabór do projektu „(Po)łączą nas góry”

Trwa nabór do projektu dla wolontariuszy i uczestników.

Oferta jest skierowana do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów/rodziców.

Aby stać się częścią projektu, należy wysłać zgłoszenie za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej fundacji lub dzwoniąc pod numer +48 531 866 532.

 

Na Dolnym Śląsku rusza projekt „(Po)łączą nas góry” dedykowany osobom z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wezmą udział w inwentaryzacji sudeckich szlaków pod kątem dostępności dla osób z dysfunkcją ruchu i otrzymają bezpłatne szkolenia, a także opiekę wytchnieniową. Powstanie strona internetowa z mapami przetestowanych szlaków górskich i szczegółowymi wskazówkami dla turystów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

 

Fundacja Ładne Historie już od trzech lat organizuje górskie wycieczki integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami – intelektualnymi i fizycznymi – oraz ich bliskich. Turystyka górska to szczególna forma rehabilitacji i rekreacji. Tylko w 2021 roku z programu „Łączą nas góry” skorzystały 74 osoby z niepełnosprawnościami wśród 127 wolontariuszy, pokonując wspólnie ponad 92 kilometry. W tegorocznym sezonie zaplanowanych jest 10 wycieczek, które dzięki projektowi Fundacji zyskają zupełnie nowy  wymiar.

Sudety w sieci, wspólne testowanie tras i nowe kompetencje

„(Po)łączą nas góry!” to poszerzenie działań w ramach programu „Łączą nas góry” o zaangażowanie uczestników i wolontariuszy w proces inwentaryzacji sudeckich szlaków. W ramach projektu przetestowanych zostanie 15 tras górskich w Sudetach pod katem ich dostępności, wyznaczone zostaną również nowe trasy z opisami i praktycznymi wskazówkami dla rodzin i osób  z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo działania Fundacji Ładne Historie poświęcone będą zapewnieniu opieki wytchnieniowej osobom niesamodzielnym, tak, by odciążyć opiekunów. „(Po)łączą nas góry!” to także bezpłatne szkolenia dla uczestników i wolontariuszy obejmujące m.in. zasady savoir-vivre’u w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami czy zajęcia z udzielania im pierwszej pomocy. Organizatorzy chcą stworzyć pierwszą w Polsce sieć łączącą podmioty związane z turystyką społeczną i opieką wytchnieniową z całego kraju.– W planach mamy zorganizowanie wydarzeń ogólnopolskich, by podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami dotyczącymi turystyki społecznej – dodaje Świerczyńska.

Aby wspomóc akcję „Łączą nas góry”, można wpłacać datki za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Ładne Historie. Chętni mogą również dorzucać się do puszek w schroniskach górskich takich jak Andrzejówka, Zygmuntówka, na Wielkiej Sowie i w Browarze Miedzianka.

Więcej informacji: https://ladnehistorie.pl/po-lacza-nas-gory

 

Skip to content