Świdnica przeciw przemocy

Przemoc ma różne oblicza, często jest skrzętnie ukrywana przed światem, niejednokrotnie trudno dostrzec ją osobom z zewnątrz.  Dlatego, by lepiej ją diagnozować i pomagać ofiarom nauczyciele oraz pracownicy medyczni brali udział w zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szkoleniach dotyczących stosowania procedury „Niebieskiej karty”. Warsztaty odbywały się w dniach 17 i 18 października.

„Niebieska karta” to procedura, na którą składa się szereg czynności mających ochronić ofiarę przemocy przed agresorem i jego działaniami. Dokument może być założony nie tylko przez policję, ale również Ośrodek Pomocy Społecznej czy Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyczuleni na przemoc w rodzinie powinni być także pracownicy medyczni oraz np. nauczyciele. I to do nich zostało skierowane szkolenie przygotowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Miasto Świdnica, jak co roku, realizuje kampanię „Świdnica przeciw przemocy”. W jej ramach MOPS w Świdnicy organizuje m.in.  szkolenia dla grup zawodowych, które zajmują się profilaktyką przemocy w rodzinie. Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu) oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Dorota Szyłobryt, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy

Jednym z celów szkolenia jest to, by uczestnicy potrafili rozpoznawać przemoc w rodzinie. W trakcie spotkania przekazujemy także informacje związane z wypełnianiem poszczególnych dokumentów. Mówimy również o kompetencjach poszczególnych służb do przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Magdalena Paulos, prowadząca szkolenie

Szkolenia odbywają się w ramach cyklicznej kampanii „Świdnica przeciw przemocy”. W ostatniej edycji wzięło udział 80 osób.

Skip to content