19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa międzynarodowa kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży Od 1 sierpnia 2010 r. obowiązuje przepis w myśl którego kary cielesne wobec dzieci są zabronione. Problem w tym, że jak pokazują badania z 2018 r. klapsy są nadal akceptowane przez 43 proc. Polaków, a 19 proc. uważa, że kara cielesna jest skuteczną metodą wychowawczą – sytuację pogorszyła jeszcze pandemia koronawirusa.

Pamiętajmy, że każdy klaps narusza granice fizyczne i psychiczne dziecka, naraża je na ból i poniża oraz odbiera mu poczucie bezwarunkowej miłości ze strony najbliższych. Klaps niszczy także relację z dzieckiem i sprawia, że maluch zaczyna bać się rodzica.

Klaps nie działa! Sprawia natomiast, że dziecko nie rozumie obowiązujących zasad i norm. Nie uczy, co jest dobre, a co złe.

Co możemy zrobić będąc świadkiem przemocy wobec dziecka? Najważniejsze to reagować. Osoba, która bije dziecko łamie prawo.

Jak reagować na klapsy czy surowe dyscyplinowanie dzieci w miejscach publicznych? Zasygnalizuj, że zauważyłeś sytuację. Obserwuj niepokojące zachowanie rodzica. Możesz również zadać rodzicowi pytanie: „Czy coś się stało?”. To skuteczny sposób skierowania uwagi rodzica na siebie i odwrócenie jej od dziecka.

Rodzice czasem bija dzieci bo nie radzą sobie z silnymi emocjami lub nie znają innych metod wychowawczych. Wtedy możesz przekazać informację, że można nauczyć się radzić w trudnych sytuacjach korzystając ze specjalistycznego wsparcia, które jest dostępne w Świdnicy.

Szczegółowe informacje o bezpłatnej pomocy specjalistycznej, można uzyskać w :

Skip to content